5 REGUŁ

PRAWDZIWEGO ZEROWASTERA

Dobra wiadomość jest taka, że zmiany, które przynieść mogą wielkie efekty, wymagają od nas niewielkiego wysiłku. A w dodatku nic nas nie kosztują, przeciwnie, dzięki nim oszczędzamy czas i pieniądze.

Wszyscy możemy łatwo wprowadzić je w życie, kierując się 5 prostymi zasadami – 5R, które w swej istocie sprowadzają się do jednego dużego R –  RETHINK! Zawsze i wszędzie korzystajmy z własnego osądu i rozsądku, poświęćmy chwilę na refleksję, nie działajmy na automatycznym pilocie, nie dawajmy wodzić się za nos nieprzemyślanym zachciankom, sztucznie wzbudzanym potrzebom, szkodliwym przyzwyczajeniom.

Szybko i nadprogramowo, chaotycznie i na zapas – tak zazwyczaj kupujemy, żeby wrócić do domu z pełnymi siatkami i stanąć przed wyzwaniem, jak zrobić kolację z 20 bułek, pasty do zębów i pomidora! Opadają ręce i spada nastrój, za to niezawodnie rośnie, podobnie jak górka śmieci z opakowań, którą właśnie kupiliśmy.

Promocje, wyprzedaże, przeceny, darmowe gadżety. Mało kto nie daje zwieść się okazjom. Efekt? Toniemy w zalewie przedmiotów, które nie wiadomo kiedy zgromadziliśmy. Jak często zastanawiasz się nad swoimi, realnymi potrzebami i w wyniku tej refleksji mówisz zbędnym przedmiotom „nie”? Spróbuj czasem sobie odmówić.

Więcej

Za co kochamy wielorazowe produkty? Za to, że: stoją w kontrze do marnotrawstwa, eliminują niepotrzebne wydatki, są wartościowe i solidne oraz pomagają utrzymać porządek. W gąszczu łatwo dostępnych, tanich produktów warto trzymać się reguły: kupuję racjonalnie, z wizją długiego użytkowania lub/i ponownego użycia.

Więcej

Nowa kolekcja ubrań, świeża linia kosmetyków, najnowszy model telefonu… Nowe i świeże, ale czy lepsze, trwalsze, korzystniejsze dla nas i środowiska? Jak znaleźć równowagę i umiar w szaleństwie ofert? Jak wybrać coś, z czego będziemy korzystać przez długi czas?

Więcej

Jeśli odmawiamy, redukujemy i używamy ponownie szybko okazuje się, że ilość wytwarzanych odpadów jest znikoma. Jednak i one stanowią wyzwanie. Co możesz zrobić, by zachować ich wartość jako surowców? Pierwszą naczelną zasadą recyklingu jest sumienna segregacja.

Więcej

Aby zostać komposterem/komposterką nie trzeba być specem od biologii czy ogrodnictwa. Kompostowanie jest proste, a efekty są fascynujące. Niezależnie więc od tego, czy mieszkasz w domu, czy w zabudowie wielorodzinnej warto mieć kompostownik. Na radość z jego posiadania nie trzeba długo czekać.

Więcej
Wróć do Strony Głównej