GODZINA DLA ZIEMI. RAZEM MOŻEMY ZROBIĆ WIĘCEJ DLA MIEJSCA DO ŻYCIA.

W ostatnią sobotę marca na godzinę zgasną światła w wielu miastach na całym świecie.

To obchodzona od 17 lat Godzina dla Ziemi – symbol troski o naszą planetę i chwilę refleksji nad jej kondycją.  25 marca o godz. 20.30 światła zgasną w wielu budynkach instytucji, firm i domach tylko na 60 minut, ale nie o oszczędność prądu tu przede wszystkim chodzi. Organizowana przez WWF akcja ma zachęcić do refleksji nad zmianami zachodzącymi w klimacie i środowisku. To symboliczny gest łączący ludzi na całym globie w trosce o stan naszego świata i przyrody, dzięki której żyjemy. W tym roku organizatorzy zwracają uwagę na problem wymierania gatunków i na konieczność powiększania obecnych oraz tworzenia nowych obszarów chronionych.

Z przyrodą jest coraz gorzej

Jakość naszego życia, ale też zdrowie i przyszłość przyszłych pokoleń, w dużym stopniu uzależnione są od stanu przyrody. A stan ten się pogarsza. Według najnowszego raportu WWF Living Planet Report w ciągu ostatnich 50 lat liczebność populacji badanych gatunków zwierząt kręgowych (ssaków, ptaków, ryb, gadów, płazów) zmniejszyła się o 69%. Zwierzęta giną wskutek ciągłej ekspansji człowieka i degradacji przyrody nie zostawiających im miejsca do życia. Dane są zatrważające: w Polsce jako dobry określono stan zachowania tylko dla 20% siedlisk przyrodniczych i około 36% gatunków chronionych.

Morświn, ryś i czajka na liście gatunków zagrożonych

O to, jakie gatunki są w Polsce zagrożone pytamy Dariusza Gatkowskiego, doradcę zarządu ds. różnorodności biologicznej Fundacji WWF Polska. – Wśród ssaków jest jedyny przedstawiciel waleni w Bałtyku – morświn, którego populacja jest szacowana na ok. 500 osobników – mówi.  Wyjaśnia, że największym zagrożeniem dla morświnów są tzw. stawne sieci skrzelowe, wykorzystywane do połowu ryb, w które morświny zaplątują się i duszą. Zgubny jest także wzrost żeglugi i inwestycji na Morzu Bałtyckim oraz rozwój turystyki motorowodnej. Zagrożeniem dla morświnów, w skrajnych przypadkach śmiertelnym, są również detonacje na morskich poligonach powodujące coraz większe zanieczyszczenie morza podwodnym hałasem, który płoszy ssaki z ich pierwotnych siedlisk i zakłóca ich spokój. Wśród zagrożonych gatunków Dariusz Gatkowski wymienia także rysia i chomika europejskiego oraz ptaki: rycyka, czajkę, świergotka polnego i przepiórkę, których liczebność spadła w ciągu 23 lat aż o 70%. Lista gatunków ptaków zagrożonych jest dłuższa. Podobnie jak, niestety, lista gatunków już wymarłych. Są na niej m.in.: szlachar, strepet, drop, siewka złota, mewa mała, czapla purpurowa, czy orzełek.

 

Każdy może poprawić los planety

Sceptycy podważają ekologiczny wymiar Godziny dla Ziemi, a niektórzy z nich zastanawiają się nawet, czy nie przynosi więcej złego niż dobrego. – Wyłączenie świateł w czasie Godziny dla Ziemi i ich ponowne zapalanie nie powoduje żadnych zakłóceń w pracy systemu elektroenergetycznego, a zmiany zapotrzebowania z tym związane są praktycznie niezauważalne – rozwiewa wątpliwości Maciej Wapiński z Polskich Sieci Elektroenergetyczne S.A. – Racjonalne korzystanie z energii elektrycznej jest ważne i każda inicjatywa, która do tego zachęca, jest wartościowa – dodaje. Nie zmienimy naszej planety z dnia na dzień, ale los Ziemi możemy poprawiać codziennie. Możliwości jest wiele. WWF zachęca m.in. do podpisywania petycji na rzecz edukacji klimatycznej.

Zmniejszajmy konsumpcję

Każda rzecz, którą kupujemy, jest produkowana z wykorzystaniem zasobów przyrody. Im mniej zasobów użyjemy, tym lepiej dla przyrody, i co ważne więcej zostanie dla przyszłych pokoleń.

• Zanim kupimy zadajmy sobie pytanie, czy naprawdę tego potrzebujemy. Kiedy czegoś rzadko używamy może warto wypożyczyć lub pożyczyć?

• Korzystajmy z przedmiotów najdłużej jak to możliwe, nie wyrzucajmy ich pochopnie, może uda się naprawić lub jeśli są w dobrym stanie oddać komuś, kto zrobi z nich pożytek

• Wymieniajmy się niepotrzebnymi przedmiotami

• Naprawiajmy, nie wyrzucajmy, korzystajmy z usług lokalnych przedsiębiorców

• Korzystajmy z transportu miejskiego i miejskich wypożyczalni rowerów, czy hulajnog

Nie marnujmy żywności

• Jedzmy sezonowo

• Planujmy posiłki

• Na zakupy chodźmy z listą zaplanowanych zakupów

• Jedzmy jak najmniej produktów przetworzonych,

• Nie zapominajmy, że żywność możemy mrozić, pasteryzować lub suszyć

• Róbmy zakupy u lokalnych producentów

• Na promocjach, kupujmy tylko to, czego naprawdę potrzebujemy

Zmniejszmy ilość śmieci, w tym plastiku

• Nośmy/kupujmy kawę na wynos w swoim kubku termicznym

• Używajmy wielorazówek zamiast jednorazowych foliowych „zrywek”

• Wybierajmy kosmetyki bez mikrogranulek

• Zrezygnujmy z kupowania wody w plastikowych butelkach, nalewajmy wodę z kranu do swojego kubka lub bidonu

Setki milionów ludzi na świecie

Godzina dla Ziemi w tym roku obchodzi swoje 17. urodziny. Po raz pierwszy wyłączono światło na godzinę w ponad 2 milionach domów w 2007 r. w Sydney. Od tego czasu z roku na rok akcja WWF jest coraz bardziej rozpoznawalna. W wydarzeniu Godzina dla Ziemi biorą udział setki milionów ludzi w prawie wszystkich państwach. W Polsce do akcji, w tym roku, włączą się m.in.: Kancelaria Prezydenta RP, Teatr Wielki Opera Narodowa, Ratusz Miejski w Białymstoku i Malborku, Muzeum Ziemi Chełmińskiej w Chełmnie, Internat I Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Szamotułach, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oraz Pałac Kultury i Nauki. Akcja WWF obejmuje cały świat i mogą przyłączyć się do niej wszyscy dla których ważne jest dobro naszej planety.

 

Wróć do Aktualności