NIECHAJ IM ŚMIECI NA WIEKI WIEKÓW…

Każdego roku w Polsce sprzedaje się 300 mln ton zniczy. Żaden z nich nigdy nie trafi do zakładów recyklingu. Wszystkie spoczną na cmentarzysku śmieci, które przetrwa dłużej niż nasza pamięć, bo nawet kilkaset lat!

 

Każdego roku, na początku listopada obraz polskich cmentarzy wygląda tak samo – wypalone znicze, sztuczne kwiaty i przepełnione po brzegi kontenery. Tony śmieci oraz dym z palonych zniczy nie jest obojętny ani dla środowiska, ani dla naszego zdrowia.  Jak zatem ograniczyć ilość generowanych odpadów, zmniejszyć swój ślad ekologiczny, a jednocześnie pozostać wiernym tradycji? Przedstawiamy kilka rozwiązań zaproponowanych w ramach akcji „Mniej śmieci – więcej pamięci”. 

Eco znicz

Z pewnością co roku po Uroczystości Wszystkich Świętych widzicie sterty zniczy i plastikowych osłonek wkładów na przycmentarnych śmietnikach. W tym roku możecie to zmienić – przedstawiamy Wam eko sposób na niekupowanie i ponowne wykorzystanie znicza.

Czego potrzebujesz?

 • duży słoik (najlepiej taki po ogórkach)
 • kasztany/szyszki/kamienie/gałązki świerku, które będą jesienną ozdobą
 • sznurek jutowy, którym będziemy owijać słoiki (można pominąć)
 • świeca bryłowa lub jeśli słoik jest mały to tealight

Fot. Caritas Laudato si

Jak to zrobić?

Włóż świecę do słoika i dookoła niej umieść kasztany, szyszki lub kamienie. Górną część słoika przewiąż sznurkiem jutowym. W przestrzeń między słoikiem a sznurkiem włóż gałązki świerku lub kolorowych jesiennych liści. Eko znicz nie jest jednorazowy. Po umyciu będzie przydatny jeszcze wiele razy, więc za każdym razem możesz ułożyć nową kompozycję.

Fot. Caritas Laudato si

Eko stroik

Plastikowe wieńce, kolorowe sztuczne kwiaty, każdy z nas miał z nimi przygodę. Plastik rozkłada się od stu do tysiąca lat!  W tym roku wybierzmy to, co mamy na wyciągnięcie ręki. Jesień daje nam tyle możliwości, skorzystajmy z tego.  Zróbmy ekologiczny stroik z resztek i tego, co rośnie za oknem.

Czego potrzebujesz?

 • 3 dłuższych deseczek i 2 krótszych, wymiary dostosuj do miejsca, gdzie będzie stała ozdoba
 • wkręty lub gwoździe do połączenia konstrukcji
 • gałązki jarzębiny/świerku/cisu/kolorowe liście/szyszki
 • małe słoiczki po dżemach, jogurtach itp.
 • tealighty

Fot. Caritas Laudato si

Jak to zrobić?

Deseczki połącz ze sobą: dwa dłuższe boki przybij lub przykręć do krótszych, ostatnia długa deseczka będzie podstawą konstrukcji. Do złożonej już skrzyneczki włóż naturalne ozdoby: na zdjęciach ułożone są gałązki świerku i cisu, a wykończenie stanowią szyszki, jesienne liście i jarzębina. Do słoiczków włóż świeczki i ułóż je na stroiku.

Fot. Caritas Laudato si

Eco wieniec

Plastikowe wieńce na nagrobki wyszły zupełnie z mody. Możemy zastąpić je pięknymi wrzosami, świeżymi chryzantemami lub zrobić samodzielnie wieniec.

Czego potrzebujesz?

 • długie gałęzie bluszczu
 • sznurek jutowy
 • kolorowe jesienne liście
 • gałązki świerku/jarzębiny/jemioły/jarząbu

Jak to zrobić?

Z bluszczu uformuj koło, zwiąż je sznurkami. Dodaj gałązki świerku, jemioły, jarzębiny. Całość ponownie zwiąż sznurkiem jutowym. Na koniec dodaj kolorowe liście, które ożywią cały wieniec i nadają jesiennego charakteru.

Autor video: Si.Laudato

O czym jeszcze warto pamiętać?

Segreguj śmieci i zrezygnuj z chemii! Sprzątając nagrobki bliskich używaj naturalnych środków czyszczących jak ocet i soda oraz zadbaj o to, by śmieci trafiły do odpowiednich kontenerów.

Artykuł powstał we współrpacy z Caritas Laudato si, organizatorem akcji „Mniej śmieci – więcej pamięci”. 

Wróć do Aktualności