SPRZĄTAMY POLSKĘ I ŚWIAT. PRZYŁĄCZYCIE SIĘ?

18 września obchodzimy Dzień Sprzątania Świata. W Polsce śmieci mamy tyle, że powinniśmy go obchodzić przez cały rok. Sprzątać może każdy. Jeden zbierze kilka, a inny tysiące kilogramów. Liczy się każdy worek zebranych śmieci.

Zbiórki śmieci prowadzone są praktycznie przez cały rok. Waldemar Woźniak, emeryt z Pszenna sprząta codziennie od lat. – Musimy coś robić, bo utoniemy w śmieciach. Zniszczymy lasy, rzeki, łąki, zwierzęta i nic nie zostanie. Sami siebie zniszczymy – mówił w jednym z wywiadów 70-latek. Zebrał ponad 100 ton śmieci. Zacząć sprzątać można w każdej chwili. Najłatwiej zrobić to teraz, bo właśnie we wrześniu organizowanych jest wiele zbiórek.

 

Trzy boeingi pełne śmieci!

 Fundacja w ubiegłym roku zlikwidowała ponad 600 nielegalnych wysypisk. Zebraliśmy tyle śmieci, ile zmieściłoby się w trzech wielkich, transportowych boeingach – opowiada podczas sprzątania Beata Butwicka, prezes zarządu Fundacji Nasza Ziemia. Organizacja od 28 lat sprząta kraj. W tym roku finał akcji Sprzątanie świata – Polska! odbywa się 17-19 września. – Niedawno podsumowaliśmy akcję z Leroy Merlin. Przez 1,5 miesiąca w 70 lokalizacjach (parkach, lasach, na miejskich plażach i w miejscach wypoczynku) zebraliśmy aż 32 tony śmieci, a to tylko jedna akcja. W tym roku do sprzątania zgłosiło się ponad 2,5 tys. grup. Wszystko wskazuje na to, że pobijemy rekord zebranych śmieci – przewiduje Beata.

Foto. Fundacja Nasza Ziemia

 

Myślę, więc nie śmiecę

Przedstawiciele fundacji zwracają uwagę na niepokojący trend, który nazywają śmieceniem weekendowym. – Wyjeżdżamy i zostawiamy na miejscu opakowania po jedzeniu, mini grille, małe butelki szklane po napojach procentowych, puszki, bardzo dużo petów oraz mokre chusteczki, które nasączone są chemią i muszą wylądować w odpadach zmieszanych. Śmieci ukrywane są pod krzakami, zakopywane w ziemi, więc ktoś kto to robi ma świadomość, że robi źle, tylko pytanie, dlaczego nie zabiera ich do najbliższego kosza, pojemnika lub do domu. Chcemy się temu przyjrzeć – zapowiada prezes Butwicka. Hasło tegorocznej akcji brzmi „Myślę, więc nie śmiecę” (#myslewiecniesmiece).
 Nie chodzi o to, aby tylko sprzątać. Przekonujemy, żeby nie śmiecić oraz uczymy jak poprawnie segregować odpady – dodaje prezes Butwicka. Fundacja sprząta na lądzie, ale też pod wodą. Wspólnie z nurkami i wolontariuszami oczyszczą ze śmieci dwa jeziora Pojezierza Łagowskiego.

 

Planet Heroes: sprzątasz i zarabiasz!

Ziemię sprzątają również start-upy. Planet Heroes jest pierwszą ekologiczną platformą crowdfundingowa, która łączy osoby sprzątające z tymi, którzy chcą ich za to wynagrodzić.

– To proste. Wystarczy znaleźć zaśmiecone miejsce, posprzątać, zrobić zdjęcia przed i po oraz opublikować na naszej platformie. Obejrzą to inni użytkownicy, którzy chcą wesprzeć akcję sprzątania i zostać patronem. W ten sposób budujemy społeczność, która chce zmniejszyć ilość śmieci w Polsce i na całej naszej planecie – mówi Karolina Gurgul z Planet Heroes. Najmniejsza wpłata, jakiej można dokonać to 5 złotych. Zebrane kwoty są bardzo różne: 50, 700 zł, czy nawet ponad 2 tys. zł. Platforma ma już ponad 5 tys. użytkowników na całym świecie – Niestety śmieci są wszędzie. W lasach, na brzegach rzek – wszędzie tam, gdzie nie ma poczucia, że teren ma właściciela, porzuconych odpadów jest bardzo dużo. Razem z wolontariuszami znajdujemy pozostałości poremontowe, stare okna, opony… – wylicza.

 

18 września Planet Heroes, jako oficjalny partner World Cleanup Day, będzie sprzątać w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Wałbrzychu, Szczecinie i Białymstoku. Zaplanowanych jest też wiele mniejszych akcji. We wszystkich biorą udział uczniowie, pracownicy firm i lokalne organizacje. Planet Heroes sprząta też za zagranicą. – W Jambiani na Zanzibarze zorganizowaliśmy sprzątanie, w którym wzięło udział ponad 700. dzieci! W ten sposób uzbierały pieniądze na zakup komputerów do szkoły! Działamy w 140 państwach. Każdy może zostać naszym ambasadorem, chcemy mieć co najmniej jednego przedstawiciela w jednym państwie – zachęca Karolina. Planet Heroes ma już zebranych na koncie w sumie ponad 16,7 tys. worków śmieci, czyli 1mln litrów śmieci usuniętych z natury!

PH_Lombok_Plastic-free_mniejszy (1)

Fot. Planet Heroes

 

Wystarczą dobre chęci, worek i …

Można sprzątać samemu, ze znajomymi lub razem z grupą wolontariuszy, która działa lokalnie.  Wystarczy zgłosić gotowość na stronie:

👉 Fundacji Nasza Ziemia

👉 Planet Heroes

Znajdziecie tam instrukcję co zrobić krok po kroku oraz jakie organizacje i gdzie zbierają śmieci.

Wróć do Aktualności