WAKACJE W TRYBIE EKO. JAK DBAĆ O PLANETĘ PODCZAS URLOPU?

Zwiedzanie nowych miejsc, spacery po plaży, pływanie w morzu… Czy wiesz, jak dbać o planetę w podczas wakacji? Już podpowiadamy!

Jak podaje Statista, transport związany z turystyką stanowił w 2016 roku pięć procent globalnych emisji dwutlenku węgla. Prognozuje się, że emisje te będą wzrastać i w 2030 roku będą stanowić 5,3 procent wszystkich emisji spowodowanych przez człowieka na świecie. Czy jest szansa na zatrzymanie tego wzrostowego trendu?

Poznaj ekoturystykę

Coraz więcej ludzi zwraca uwagę na zmiany klimatyczne i zagrożenia, które ze sobą niosą – również podczas urlopów. Tak właśnie powstała ekoturystyka (zwana również ‘’zieloną turystyką’’), która jest swoistą odpowiedzią na powstałe problemy. Stoi na straży naturalnej harmonii środowiska i odrębności lokalnych społeczności, chroniąc je przed destrukcyjnym wpływem współczesnej branży turystycznej. Jest ściśle związana m.in. z rolnictwem, rękodzielnictwem, agroturystyką, a także turystyką uzdrowiskową.

Ekourlop w Polsce

Mogłoby się wydawać, że hotele nie mogą funkcjonować w zgodzie z naturą. Znaleźliśmy kilka gospodarstw agroturystycznych i proekologicznych ośrodków, które temu przeczą i zachwycą niejednego entuzjastę dbania o środowisko!

U podnóża Gór Sowich znajduje się Hotel Dębowy Biowellness & SPA. Co jest w nim takiego ekologicznego? Hotel Dębowy pochwalić się może własnym biostawem, uzdatnianym i filtrowanym przez rośliny, oraz bioogrodem. Hotelowa restauracja bazuje na produktach wyhodowanych we własnym ogrodzie. Idealne miejsce do wypoczynku!

Zaledwie godzinę drogi od poprzedniego ośrodka, również w południowo-zachodniej części Polski znajduje się Hotel Bukowy Park, posiadający m.in. kolektory słoneczne i ogrody na dachach, które zmniejszają zapotrzebowanie na energię grzewczą. Dzięki zastosowaniu inteligentnych systemów zarządzania zasobami energetycznymi i wykorzystaniu układu odzysku ciepła z wentylacji mechanicznej hotel znacznie zmniejsza emisję szkodliwych dla środowiska substancji. Nie zapomniano również o kuchni – serwowane w ośrodku dania są w większości przygotowywane z produktów będących własnymi wyrobami.

Łubinowe Wzgórze to kolejne miejsce z własnym biostawem. Znajduje się w sercu Krainy Lessowych Wąwozów, oferując niesamowite widoki. To także idealny hotel dla osób kochających zioła, bowiem posiada własne herbarium, dzięki czemu jego klienci cieszyć się mogą aromatycznymi naparami czy ajurwedyjskimi koktajlami. W ofercie znajdziesz również seanse aromaterapeutyczne z użyciem naturalnych olejków eterycznych.

Dla fanów lawendy ciekawym miejscem okazać się może Lawendowa Osada położona w województwie pomorskim. Gospodarstwo otoczone lawendowymi polami dostarcza niezwykłych doznań wzrokowych i węchowych. Lawenda uprawiana jest ekologicznie, bez użycia sztucznych nawozów i pestycydów. Na terenie osady znajduje się ekologiczna oczyszczalnia ścieków. W hotelu cyklicznie organizowane są warsztaty związane z tematyką upraw, zastosowania i przetwarzania lawendy oraz nawiązujące do tradycyjnych metod wytwarzania żywności i innych produktów.

Ekowakacje za granicą

Nie przekonaliśmy Cię do spędzenia urlopu w Polsce? Mamy też kilka propozycji zagranicznych destynacji, które z pewnością pokochasz!

Oszałamiające piękno Islandii przyciąga wielu turystów. Kraj oferuje zapierające dech w piersiach widoki: wodospad Seljalandsfoss, czarną plażę Reynisfjara, pole geotermalne Hverir czy też jezioro lodowcowe Fjallsárlón, po którym można pływać łodzią. Na miejscu turyści mogą również liczyć na mnóstwo ekologicznych miejsc do noclegu,  piesze oraz rowerowe wycieczki.

Nowa Zelandia to świetny wybór dla wielbicieli zielonych atrakcji i przepięknych krajobrazów. To malownicze państwo oferuje turystom wędrówki po rzekach i parkach narodowych, obserwację wielorybów, a także pływanie kajakami. Pochwalić się również może ekologicznymi opcjami zakwaterowania: domkami na drzewach! Niektóre z nich są naprawdę luksusowe 😉

Piękno leżącej w sercu Afryki Kenii zwala z nóg. Swoim turystom oferuje niesamowite widoki, na które składają się m.in. Park Narodowy Lake Nakuru, Mombasa oraz Kaya (święte gaje afrykańskiego ludu Mijikenda). Na miejscu można również podziwiać jej niezwykle różnorodną faunę: żyrafy, zebry, antylopy, czy strusie poruszające się po sawannie. Zdecydowanie warto zobaczyć Mount Kenya – drugą najwyższą górę w Afryce – oraz kenijskie białe plaże, przez wielu uważane za jedne z najpiękniejszych na świecie.

Wyspy Galápagos – archipelag wysp wulkanicznych na Oceanie Spokojnym, należący do Ekwadoru  – to jedno z najbogatszych miejsc na świecie pod względem bioróżnorodności. Władze Ekwadoru praktykują turystykę o niskim wpływie na środowisko. Wstęp ma tylko ograniczona liczba zwiedzających, którym towarzyszy zarejestrowany przewodnik, dzięki czemu ekosystem pozostaje praktycznie nienaruszony.

Załóżmy, że znasz już cel podróży.  Jak możesz świadomie dbać o planetę, wybierając się na wakacje?

Zasady wakacji zero waste

Przedstawiamy kilka zasad, któe pomogą Ci pamiętać o #zerowaste podczas urlopu.

Pakuj się z głową

Do walizki lub podręcznego bagażu włóż tylko to, co jest absolutnie niezbędne. Sporo osób pakuje zdecydowanie więcej ubrań, niż jest w stanie realnie założyć na siebie podczas wyjazdu. Wybierz ubrania, które możesz włożyć więcej niż raz.  Nie zabieraj ze sobą rzeczy, których konieczności użycia w czasie wycieczki nie jesteś pewien.

Mądrze wybieraj środki transportu

Samoloty emitują gigantyczne ilości dwutlenku węgla do atmosfery. Jednak do niektórych miejsc trudno dotrzeć inaczej. Decydując się na lot samolotem, postaw bezpośrednie połączenie i klasę ekonomiczną. Według analizy wykonanej przez Reuters zmniejszysz dzięki temu swój ślad węglowy nawet 3-krotnie w porównaniu z lotem w klasie biznesowej.

Jeśli potrzebujesz podwózki, korzystaj z publicznego transportu. Kiedy to możliwe, wybierz się w dane miejsce pieszo lub rowerem. Nie tylko pomożesz planecie, ale także zadbasz o kondycję!

Jeśli jednak decydujesz się na samodzielną podróż samochodem…

Jedź eko-logicznie

Ekologiczne jeżdżenie, zwane również eco drivingiem, to połączenie jazdy ekologicznej i ekonomicznej. Pozwala ono nie tylko na zmniejszenie zużycia paliwa, ale przede wszystkim na ograniczenie emisji szkodliwych substancji. Zaplanuj wyprawę tak, by uniknąć zbędnych hamowań i przyspieszeń. Hamuj silnikiem, bez wciskania sprzęgła i gazu oraz unikaj niepotrzebnego obciążania pojazdu.

Pilnuj swoich śmieci

Segreguj śmieci, unikaj plastiku i korzystaj (w miarę możliwości) z produktów wielokrotnego użytku. Szacuje się, że co roku do mórz dostaje się od 4,8 mln do 12,7 mln ton plastiku, a w Bałtyku aż ⅓ odpadów to wynik rekreacji i turystyki.

Traktuj miejsce, w którym przebywasz jak własny dom – chyba nie zostawiasz pustych opakowań po jedzeniu czy jednorazowych reklamówek na środku swojego osiedla, prawda?

Szanuj lokalną przyrodę

W większości państw rodzime rośliny i dzikie zwierzęta chronione są przez CITES (konwencję o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem).

Nie kupuj produktów wykonanych ze zwierząt, takich jak „pamiątki” z kości słoniowej czy skórzane akcesoria. W ten sposób unikniesz wspierania nielegalnych praktyk, których efektem jest niszczenie gatunków, które i bez tego są zagrożone wyginięciem.

Wyloguj się

Naprawdę potrzebujesz dostępu do Instagrama czy Twittera w czasie urlopu? Nie zabieraj ze sobą laptopa i tableta, jeśli nie musisz. Wykorzystaj ten czas na odpoczynek od internetu i oszczędzaj energię.

Nie dla konsumpcjonizmu

Zastanów się, czy naprawdę będziesz nosić tę uroczą koszulkę wykonaną z poliestru ze straganu w środku turystycznego miasta. Jeśli chcesz mieć pamiątkę po podróży, kup coś, co naprawdę ci się podoba i nie zostanie wyrzucone podczas jesiennych porządków. Stragany z pamiątkami wręcz uginają się pod ciężarem kupowanych przez turystów przedmiotów, które zaraz po powrocie zwykle idą w zapomnienie. Zamiast kupować produkowane masowo, tanie pamiątki, wspieraj lokalną społeczność i wybierz coś naprawdę wyjątkowego.

Złota zasada zielonej turystyki

Po pierwsze, nie szkodź – to najważniejsza zasada dbania o planetę, nie tylko w czasie wakacji. Niezależnie od tego, gdzie i jak zamierzasz spędzić letni urlop, postaraj się mieć na uwadze dobro środowiska.

 

Wróć do Aktualności